The University of Exeter’in tarihi 1900’lerin başlarına kadar uzansa da okul 1955 yılında kurulmuştur. Günümüzde, 140 ülkeden 19,000 öğrenci, İngiltere’nin güneybatısındaki 3 kampüste eğitim görmektedir. Exeter, diğer İngiltere okullarına nispeten genç olmasına rağmen hem saygın Russell Group’un listesi içindedir hem de dünya çapındaki üniversiteler arasında ilk %1’lik dilimde yer alır.

Lisans, yüksek lisans ve doktora seviyelerinde Bilim, Beşeri ve Sosyal Bilimler alanlarında birçok bölüm için 6 binada hizmet verir. Exeter Üniversitesi, anlaşmalı olduğu kurumlar sayesinde İngiltere dışında da eğitim imkanı sunar. Tüm öğrencilere, seçtikleri bölümle bağlantılı ya da tamamen ayrı akşam kursları olarak yabancı dil dersleri hakkı sağlar. Okulun mezuniyet sonrası için vaatleri, lisans programlarının birer parçası olarak, kariyer yönetimi becerileri, çalışma ve staj imkanları sağlamak üzerine şekillenir.

The International Student Support Office, tüm uluslararası öğrencilere, eğitim dönemleri başında vize işlemleri, banka hesapları, yerleşim gibi konularda yardım sağlar. Ayrıca bu Destek Ofisi yıl boyunca, okuldaki uluslararası etkinliklerle ilgili haberlerin yer aldığı “Your International News” isimli aylık okul gazetesini yayımlar. Çeşitli şehir gezileri ve kültürel festival – kutlamalar gibi yaklaşan etkinliklere de içeriğinde yer verir.

Her bir öğrenci için, öğrencinin kendi fakültesinden, bir danışman öğretmen ve bir öğrenci işleri personeli belirlenir; belirlenen kişiler, öğrenciye sorunlarını çözmede ve akademik anlamda ilerlemede danışmanlık yaparlar. The University of Exeter, StudyPortals’ın Kasım 2014 değerlendirmesinde uluslararası öğrenci memnuniyeti yönünden Birleşik Krallık’ın en iyi okulu seçilmiştir. Yine öğrenci memnuniyeti baz alındığında Exeter, Russell Group’un seçtiği okullar arasında ilk sırada yer alır.
The University of Exeter ve INTO, Exeter öğrencilerinin pre-sessional (hazırlık dönemi) veya ders dönemi boyunca, Genel ve Akademik İngilizce, günlük konuşma pratikleri gibi öğrencilerin İngilizce eğitim ihtiyaçları üzerine işbirliği içindedirler.
İngiltere’nin güneybatısında bulunan okulun 3 kampüsü de yaşama ve eğitim için güvenlik ve yüksek kalite standartları sunar. Kampüsler içindeki akademik & sosyal mekanlar ve spor tesislerinin hepsi hem birbirine hem de şehir merkezindeki yerel tesislere yürüyüş mesafesindedir.

The University of Exeter’in ana kampüsü olan Streatham Campus, Birleşik Krallık’taki en güzel park-içi kampüslerden biri kabul edilir. Günümüzde bölge başkenti olan Exeter’in eski Roma şehrine bakan yüzünde çok güzel mimari kalıntılar, alışveriş yapıp boş zamanlarınızı değerlendirebileceğiniz alanlar mevcuttur. Spor Bilimleri, Tıp ve Eğitim fakülteleri öğrencileri The St. Luke’s Campus’tedirler. Exeter, Birleşik Krallık’ta yaşanacak en güvenli 6., yaşam standartları açısından en iyi 4. şehirdir (Rightmove 2013). Şehrin ulaşım merkezleri arasında bulunan Exeter St Davids Demiryolu İstasyonu’ndan Londra’ya sadece2 saatte ulaşılabilir. The M5 otoyolu ve Exeter International Airport, şehri hem yurt içine hem yurt dışına bağlar.

Cornwall’daki The Penryn Campus, Exeter Üniversitesi’nin kalbini oluşturur; muhteşem doğa güzellikleri sayesinde İngiltere’nin benzersiz bir kampüsüdür. Area of Outstanding Natural Beauty ve mükemmel güneybatı sahillerine kolay ulaşım imkanı, kampüsü özel kılar. Son teknolojinin kullanıldığı eğitimler, samimi atmosfer, yenilikçi programların hepsi harika bir öğrencilik deneyimi için bir araya getirilmiştir.Uluslararası öğrencilerin %94’ü, Exeter kampüsleri içinde kendilerini güvende hissettiklerini belirtmiş; %95.5’i “yaşamak için iyi bir yer” olarak değerlendirmiştir.
Ayrıca Exeter pek çok ünlü Türk siyasetçinin de mezun olduğu üniversite ünvanına sahiptir. Bu ünlü politikacılardan bazıları eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ünlü politikacı Ekmeleddin İhsanoğlu ve eski Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tutulmaz’dır.

http://www.exeter.ac.uk/

Konaklama

Exeter Üniversitesi kendi bünyesinde eğitim vermekte olduğu öğrencilerine bütçelerine ve tercihlerine göre yemekli ve yemeksiz olmak üzere 20’nin üstünde birbirinden farklı binalarda farklı konaklama imkânı sunmaktadır. Bu olanaklar tek kişilik özel banyolu ve mutfaklı stüdyo dairelerden, paylaşımlı mutfaklı ve paylaşımlı banyolu yurt odalarına kadar değişiklik göstermektedir. Exeter Üniversitesi konaklama fiyatlandırması, haftalık £75’dan £260’a kadar varan fiyat aralığında seyretmektedir. Exeter Üniversitesi öğrencilere 4 taksite varan ödeme imkanları sunabilmektedir.

Ortak kullanım alanları haftalık temizlenmekte olup yurt binaları 7/24 güvenlik kameraları ve güvenlik görevlileri tarafından korunmaktadır. Konaklamaya internet-ısınma-su-elektrik giderleri dahildir

          
 

   

Başvuru Şartları

Exeter Üniversitesi’nde lisans derecesine kabul alabilmek için lise diploma notumuzun minimum 70-80 bandında olması gerekmektedir (başvurulan bölüme göre farklılık gösterebilmektedir). Ayrıca başvuru aşamasında Güvenli İngilizce Testi (SELT) olan IELTS Akademik – TOEFL veya PTE gerekmektedir. Bölümden bölüme farklılık gösteren İngilizce notu 6.0 – 6.5 bandında olmalıdır. 

Lakin akademik yeterliliği uygun olmayan öğrenciler Foundation Year olarak adlandırılan Hazırlık Senesi programlarına katılabilir. Bu programlar için başvuruda aranan IELTS UKVI Akademik notu olmaktadır. Foundation Programları hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Exeter Üniversitesi’nde Yüksek Lisans derecesine kabul alabilmek için Lisans not ortalamanızın minimum 2.80 olması gerekmektedir. Burs başvurularında bulunacak öğrencilerin not ortalamalarının minimum 3.00 olması gerekmektedir. Ortalaması yetersiz bulunan öğrenciler Exeter Üniversitesi’nin bilimsel hazırlık programlarına katılabilirler. Pre-master programları hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Öne Çıkan Programlar

Accounting

Arab and Islamic Studies

Archaeology

Biosciences

Business and Management

Classics and Ancient History

Climate Change

Computer Science

Data Science and Analytics

Drama

Economics

Education

Engineering

English

Film

Finance

Geography

Geology

Healthcare and Medicine

History

Law

Mathematics

Mining Engineering

Modern Languages

Politics and International Relations

Programmes for International Students

Psychology

Sociology, Philosophy and Anthropology

Sport and Health Sciences

Theology and Religion

Translation Studies