1897 yılında Güney Yorkshire bölgesinde kurulan University of Sheffield doğası ve mimarisi dolayıyla Kuzey bölgesinin yıldız okullarından biridir. 2 ana kampüs bölgesi bulunduran University of Sheffield, şehrin iki büyük üniversitesinden biridir ve Sheffield şehrini tam anlamıyla canlandırmaktadır. Gerçek “Red Brick” üniversitelerden biri olan University of Sheffield Russell Group araştırma üniversitelerinden biridir.

2019 QS ranking sıralamalarına göre dünyanın en iyi 75. Üniversitesi olan University of Sheffield, İngiltere’nin en iyi 13. Okulu seçilmiştir. Times Higher Education’un 2014 yılında yaptığı “Student Experience” anketine göre 2014 yılında İngiltere’nin öğrenci deneyimleri tüm alt kategorilerinde 1. Seçilmiştir.

University of Sheffield günümüze kadar tamı tamına 8 adet Nobel ödüllü bilim adamı yetiştirmiştir. Sheffield Üniversitesi özellikle medikal ve kimya alanında ön plana çıkan bir üniversitedir. Nobelli bilim adamlarından penisilin mucidi Sir Howard Florey ve “flash photolysis” dehası Prof. Dr. George Porter, Sheffield Üniversitesi’nin yıldızları arasındadır.

Sheffield Üniversitesi 2016 yılında sponsor markalarında da desteği ile İngiltere’nin çoklu donanımlı bilim laboratuvarlarını bulunduran “Diamond Building” isimli laboratuvar binasını 1 milyon pound’luk bir yatırımla Sheffield’ın göbeğine inşa etmiştir. Ayrıca şehrin en yüksek binası olan “Arts Tower” aynı zamanda Sheffield Üniversitesi’ne aittir.

Sheffield Üniversitesi dünyanın geleceğine yatırım yapmak amacıyla eskiden yer altı otoparkı olarak kullanılan bölümü genişleterek sürdürülebilir tarım projeleri kapsamında çeşitli meyve ve sebzeleri bundan 100-150 yıl sonraki olabilecek halleri ile yetiştirmektedirler.

Doğası ve yeşilliği ile İngiltere’nin kültürel yaşamını net yansıtan Sheffield şehri aynı zamanda öğrenci bütçesi için oldukça verimli bir şehirdir.

https://www.sheffield.ac.uk/

Başvuru Belgeleri

Sheffield Üniversitesi’nde lisans derecesine kabul alabilmek için lise diploma notumuzun minimum 70-80 bandında olması gerekmektedir (başvurulan bölüme göre farklılık gösterebilmektedir). Ayrıca başvuru aşamasında Güvenli İngilizce Testi (SELT) olan IELTS Akademik – TOEFL veya PTE gerekmektedir. Bölümden bölüme farklılık gösteren İngilizce notu 6.0 – 6.5 bandında olmalıdır.

Lakin akademik yeterliliği uygun olmayan öğrenciler Foundation Year olarak adlandırılan Hazırlık Senesi programlarına katılabilir. Bu programlar için başvuruda aranan IELTS UKVI Akademik notu olmaktadır. Foundation Programları hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. 

Sheffield Üniversitesi’nde Yüksek Lisans derecesine kabul alabilmek için Lisans not ortalamanızın minimum 2.70 olması gerekmektedir. Burs başvurularında bulunacak öğrencilerin not ortalamalarının minimum 3.00 olması gerekmektedir. Ortalaması yetersiz bulunan öğrenciler Sheffield Üniversitesi’nin bilimsel hazırlık programlarına katılabilirler. Pre-master programları hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Öne Çıkan Bölümler

Archaeology

Chemistry

Animal and Plant Science

Language Studies

History

Philosophy

Russian and Slavonic Studies

Computer Science

Chemical and Biological Engineering

Aerospace Engineering

Civil and Structural Engineering

Automatic Control Systems Engineering

Bioengineering

Mechanical Engineering

Electrical and Electronic Engineering

Oncology

Dentistry

Cardiovascular Medicine

Infection and Immunity

Neuroscience

Nursing and Midwifery

ScHARR Translational Medical Sciences

Physics

Nuclear Sciences

Mathematics and Statistics

Molecular Biology

Psychology

Education

Economics

Architecture

Law

Sociology

Konaklama

Sheffield Üniversitesi kendi bünyesinde eğitim vermekte olduğu öğrencilerine bütçelerine ve tercihlerine göre 15’in üstünde birbirinden farklı binalarda konaklama imkânı sunmaktadır. Bu olanaklar tek kişilik özel banyolu ve mutfaklı stüdyo dairelerden, paylaşımlı mutfaklı ve paylaşımlı banyolu yurt odalarına kadar değişiklik göstermektedir. Sheffield Üniversitesi konaklama fiyatlandırması, haftalık £70’dan £220’a kadar varan fiyat aralığında seyretmektedir. Sheffield Üniversitesi öğrencilere 4 taksite varan ödeme imkanları sunabilmektedir. Ayrıca opsiyonel olarak aylık ödeme imkânı da sunabilmektedir. 

Ortak kullanım alanları haftalık temizlenmekte olup yurt binaları 7/24 güvenlik kameraları ve güvenlik görevlileri tarafından korunmaktadır. Konaklamaya internet-ısınma-su-elektrik giderleri dahildir. Sheffield Üniversitesi aynı zamanda öğrenci konaklaması için kendine ait Endcliffe adında bir köye sahiptir.