Liverpool Üniversitesi 1881 yılında İngiltere’nin Liverpool şehrinde kurulmuş olan 6 “Red Brick” üniversiteden biridir. Russell Group araştırma üniversitelerinin arasında kurucu üniversitelerden biri olma ünvanına sahip olan Liverpool Üniversitesi her sene 28.000 öğrenciye eğitim vermektedir.

The University of Liverpool, dünya genelindeki yüksek öğretim kurumlarının ilk %1’i içinde yer almaktadır. Toplamda 22,000 öğrenciye ev sahipliği yapan üniversiteden mezun olan yabancı öğrencilerin %85’i de mezuniyetlerinden sonraki 6 ay içerisinde iş bulma veya daha ileri düzey eğitim alma imkanına sahiptir. Çalışma hayatına atılanların ise %89’u lisansüstü seviyede işlere sahip olabilmektedir.

Araştırma kapasitesinde özellikle Nükleer araştırmalar, Mühendislik, ve Mimari alanlarında £150 milyonluk bir bütçeyi bulan yatırımlar yapmaktadır. Bu çalışmalar dahilinde İngiltere’de farklı üniversiteler ile işbirliği içinde 2005 yılında başlatılan NTEC nükleer konsorsiyum programında 3 ana partner okuldan biri pozisyonunda bulunmaktadır. University of Liverpool CERN’deki devasa Hadron Collider projesinde girişimci okullardan biri olmuştur.

University of Liverpool şehir merkezinde tek bir kampüs içinde tüm departmanlarını barındırmaktadır. Ana kampüs Dil Edebiyat ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Bilim ve Mühendislik Fakültesi, ve Veterinerlik Hastanesi olmak üzere 3 fakülte içermektedir.

Liverpool, yabancı öğrenciler için İngiltere’ye giriş yaparken bireysel destek sunmaktadır. Russell Group’ta öğrenci/çalışan oranı ile 8. sırada yer almaktadır. Hizmet ve tesisleriyle İngiltere genelinde 13. sırada yer alan üniversite, High Fliers Research’e göre, İngiltere’nin mezun işe alım kuruluşlarınca en çok hedeflenen ilk 25 üniversite arasındadır
QS Ranking sıralamalarına göre 2018 yılında Liverpool Üniversitesi dünyada en iyi 129. Okul olarak seçilmiştir. Ayrıca genel sıralama bazında Liverpool Üniversitesi İngiltere’nin en iyi 15. Okulu olarak bilinmektedir. REF 2014 (Resarch Excellence Framework)’e göre Liverpool Üniversitesi 4 yıldız alarak dünyanın önde gelen araştırma okulları arasına girmiştir.

Dünyaca ünlü mezunları arasında Sir Ronald Ross, Charles Barkla, ünlü fizikçi Sir James Chadwick, Joseph Rotblat gibi isimler yer almaktadır. University of Liverpool toplamda 10 adet Nobel ödüllü bilim adamı yetiştirmiştir.

Öğrenci kayıt-kabul merkezi, kayıt işlemlerinde, ücretlendirme, dosyalama, kredi ve burs alma gibi konularda yardımcı olmaktadır. Uluslararası Destek ekibi ise tüm yabancı öğrencilere göçmenlik işlemleri, çalışma izni, akademik ve bireysel sorunlarda finansal destek sunmaktadır.

Liverpool, İngiltere’nin kuzeybatısında yer alan büyük bir liman kentidir. Tutkuyla destelenen futbol kulübü ve müzik grubu the Beatles ile ünlenmiştir. Liverpool, özellikle altyapı, ulaşım, genel inşaat ile kamu sağlık ve sosyal reformlarındaki buluşları ve yenilikleriyle tanınmaktadır.

Liverpool’un etkileyici kıyı şeridi UNESCO Dünya Mirası konumlarındandır. The Albert Dock ve birinci derecedeki binalarıyla Liverpool, İngiltere’deki diğer şehirlere göre çok daha fazla müzeye, tiyatro ve galeriye ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca şehir, 2014 yılında the ‘Rough Guides’ da yer alan dünyada ziyaret edilecek ilk 10 yer sıralamasında 3. olmuştur.

Konaklama

Liverpool Üniversitesi kendi bünyesinde eğitim vermekte olduğu öğrencilerine bütçelerine ve tercihlerine göre kampüs içi ve kampüs dışı olmak üzere 12 farklı binada alternatif konaklama imkânı sunmaktadır. Bu olanaklar tek kişilik özel banyolu ve mutfaklı stüdyo dairelerden, paylaşımlı mutfaklı ve paylaşımlı banyolu yurt odalarına kadar değişiklik göstermektedir. Liverpool Üniversitesi konaklama fiyatlandırması, haftalık £73’dan £240’a kadar varan fiyat aralığında seyretmektedir. Liverpool Üniversitesi öğrencilere 3 taksite varan ödeme imkanları sunabilmektedir.

Ortak kullanım alanları haftalık temizlenmekte olup yurt binaları 7/24 güvenlik kameraları ve güvenlik görevlileri tarafından korunmaktadır. Konaklamaya internet-ısınma-su-elektrik giderleri dahildir. Ayrıca spor aktivitelerine çok önem veren Liverpool Üniversitesi, yurtları dahilinde donanımlı spor tesisleri içermektedir.

 

          


 

Başvuru Şartları

Liverpool Üniversitesi’nde lisans derecesine kabul alabilmek için lise diploma notumuzun minimum 70-80 bandında olması gerekmektedir (başvurulan bölüme göre farklılık gösterebilmektedir). Ayrıca başvuru aşamasında Güvenli İngilizce Testi (SELT) olan IELTS Akademik – TOEFL veya PTE gerekmektedir. Bölümden bölüme farklılık gösteren İngilizce notu 6.0 – 6.5 bandında olmalıdır. 

Lakin akademik yeterliliği uygun olmayan öğrenciler Foundation Year olarak adlandırılan Hazırlık Senesi programlarına katılabilir. Bu programlar için başvuruda aranan IELTS UKVI Akademik notu olmaktadır. Foundation Programları hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Liverpool Üniversitesi’nde Yüksek Lisans derecesine kabul alabilmek için Lisans not ortalamanızın minimum 2.80 olması gerekmektedir. Burs başvurularında bulunacak öğrencilerin not ortalamalarının minimum 3.00 olması gerekmektedir. Ortalaması yetersiz bulunan öğrenciler Liverpool Üniversitesi’nin bilimsel hazırlık programlarına katılabilirler. Pre-master programları hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.
 

 

Öne Çıkan Programlar

Dentistry

Health Sciences

Life Sciences

Medicine

Psychology

Veterinary Sciences

Arts

History, Languages & Cultures

Law & Social Justice

Management

Combined Honours

Engineering

Physical Sciences

Electrical Engineering

Electronics Engineering

Computer Science

Environmental Sciences

Nuclear Sciences