Yorkshire bölgesinin büyük okullarından biri olan Leeds Üniversitesi temellerini 1874 yılına dayandırmaktadır. QS Ranking 2019 sıralamarına göre Dünya’nın en iyi 93. Üniversitesi seçilen Leeds Üniversitesi, aynı zamanda dünyanın mezun iş yerleştirme başarısı kategorisinde dünya’nın en iyi 20. Üniversitedir.

Toplamda 34.000 öğrenci kapasitesi bulunan Leeds 2006’dan beri İngiltere’nin en çok öğrenci başvurusu alan ilk 5 üniversitesi arasında yer almaktadır. Geçtiğimiz yıl araştırma bütçesini 650 milyon pound olarak belirlemiştir. Russell Group üniversitelerinden biri olan Leeds Üniversitesi aynı zamanda Santander Network ve N8 grup çalışmalarında da pek çok alanda araştırma yapmaktadır.

Viktorya dönemi tekstil ve giyim sektöründe çok güçlü olan Leeds şehri, aynı dönemde kurulan Leeds Üniversitesi sayesinde şehre ciddi bir ekonomik gelir sağlamış ve yerel endüstrinin fazlaca gelişmesine katkıda bulunmuştur.

6 Nobel ödüllü bilim adamı yetiştirmiş olan Leeds Universitesi aynı zamanda ünlü müzisyen Mark Knopfler, eski kabine başkanı Jack Straw gibi isimlere de eğitim yuvası olmuştur. Ayrıca Leeds Üniversitesi İngiltere’de başlattığı nöroameliyat aktiviteleri ile Avrupa’nın toplam 10 araştırma ve eğitim hastanelerinden birine sahiptir.

Leeds Üniversitesi aynı zamanda öğrencilerin ve çeşitli sponsorlarında katkılarıyla kurduğu kütüphanesinde tamı tamına 2.79 milyon basılı kitap bulundurmaktadır. Parkinson Binası ile ünlü olan üniversite mimarisi dolayıyla da pek çok ödül ve yatırım almıştır.

Leeds Üniversitesi öğrenciler için uygun fiyatlı ve eğlenceli bir şehirdir. Üniversite bünyesinde bulundurduğu “Öğrenci Topluluğu” grubu her sene farklı kategorilerde ödüller kazanmakta ve deneyim anketlerinde hep ilk 3 sırada çıkmaktadır. Yerel öğrencilerinde yoğun bir şekilde bulunduğu Leeds Üniversitesi renkli öğrenci hayatı ile Kuzey’in yıldızlarından biri olarak eğitim sunmaktadır.

https://www.leeds.ac.uk/

Başvuru Şartları

Leeds Üniversitesi’nde lisans derecesine kabul alabilmek için lise diploma notumuzun minimum 70-80 bandında olması gerekmektedir (başvurulan bölüme göre farklılık gösterebilmektedir). Ayrıca başvuru aşamasında Güvenli İngilizce Testi (SELT) olan IELTS Akademik – TOEFL veya PTE gerekmektedir. Bölümden bölüme farklılık gösteren İngilizce notu 6.0 – 6.5 bandında olmalıdır.

Lakin akademik yeterliliği uygun olmayan öğrenciler Foundation Year olarak adlandırılan Hazırlık Senesi programlarına katılabilir. Bu programlar için başvuruda aranan IELTS UKVI Akademik notu olmaktadır. Foundation Programları hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. 

Leeds Üniversitesi’nde Yüksek Lisans derecesine kabul alabilmek için Lisans not ortalamanızın minimum 2.70 olması gerekmektedir. Burs başvurularında bulunacak öğrencilerin not ortalamalarının minimum 3.00 olması gerekmektedir. Ortalaması yetersiz bulunan öğrenciler Leeds Üniversitesi’nin bilimsel hazırlık programlarına katılabilirler. Pre-master programları hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Öne Çıkan Bölümler

English

Philosophy

Religion

Colonial and Postcolonial Studies

Languages

Fine Arts

Music

Design

Biological Sciences

Business

Law

Education

Sociology and Social Policy

Chemical Engineering

Civil Engineering

Electronics and Electrical Engineering

Mechanical Engineering

Geography

Earth and Environment

Chemistry

Food Science and Nutrition

Mathematics

Physics and Astronomy

Medicine

Genetics

Molecular Medicine

Therapeutics

Konaklama

Leeds Üniversitesi kendi bünyesinde eğitim vermekte olduğu öğrencilerine bütçelerine ve tercihlerine göre yemekli ve yemeksiz olmak üzere birbirinden farklı binalarda konaklama imkânı sunmaktadır. Bu olanaklar tek kişilik özel banyolu ve mutfaklı stüdyo dairelerden, paylaşımlı mutfaklı ve paylaşımlı banyolu yurt odalarına kadar değişiklik göstermektedir. Leeds Üniversitesi konaklama fiyatlandırması, haftalık £70’dan £200’a kadar varan fiyat aralığında seyretmektedir. Leeds Üniversitesi öğrencilere 3 taksite varan ödeme imkanları sunabilmektedir.

Ortak kullanım alanları haftalık temizlenmekte olup yurt binaları 7/24 güvenlik kameraları ve güvenlik görevlileri tarafından korunmaktadır. Konaklamaya internet-ısınma-su-elektrik giderleri dahildir