1495 yılında kurulmuş olan Aberdeen Üniversitesi, İskoçya'daki en eski üçüncü, Birleşik Krallık’taki ise beşinci üniversitedir. Üniversite Nobel Ödüllü beş mezuna sahiptir. Aberdeen Üniversitesi’nde eğitim alan öğrenciler bu çeşitli ve hızlı gelişmekte olan 14,000 kişilik topluluğa dahil olmaktadırlar.

Aberdeen, birinci sınıf öğrenme kaynakları sunan ve güzel bir kampüs içerisinde kurulmuş olan bir üniversitedir. Ana kampüste modern eğitim binaları, yenilenmiş laboratuarlar, mükemmel bilgi işlem tesisleri ve en son teknolojiye sahip kütüphane ile birlikte tarihi antik binalar yan yana bulunmaktadır. Öğrenciler üniversitede bulunan yüksek standartlı sosyal ve sportif tesislerde 150'den fazla spor kulübü ve topluluğa katılabilirler.


Aberdeen Üniversitesi öğrencilerinin yaklaşık yarısı tıp, fen bilimleri veya mühendislik eğitimi almaktadırlar. Üniversite aynı zamanda sanat ve sosyal bilimler alanlarında da popülerdir. Aberdeen, 120 farklı ülkeden gelen öğrencilerin yanı sıra İskoç ve İngiliz öğrenciler ile oluşan çok kültürlü ve kozmopolit bir atmosfere sahiptir. Aberdeen Üniversitesi mezunları, İskoçya'daki hemen hemen en yüksek yeni mezun maaşlarıyla işe başlamaktadırlar. Aberdeen Complete University Guide tarafından İskoçya'nın en güvenli üniversite şehri seçilmiştir.

Aberdeen Üniversitesi 120 ülkeden gelen 14.500 öğrenciye sahiptir. Öğrenci Destek Servisi, Aberdeen'de öğrenim görmek isteyen tüm uluslararası öğrencilerin üniversiteye geldikleri andan itibaren yabancılık çekmemesini sağlarlar. Öğrenciler akademik, kişisel, tıbbi ve finansal olmak üzere çeşitli konularda destek alabilirler.

Aberdeen Üniversitesi, zengin bir kültürel mirasa sahip olan Aberdeen kentinde kurulmuştur. Aberdeen, yaklaşık 220,000 nüfuslu çekici ve samimi bir şehirdir. Aberdeen, hem 'büyük şehir' deneyimi sunacak kadar geniş hem de kolaylıkla seyahat edilecek kadar kompakt bir şehirdir.

Aberdeen sanat, kültür ve eğlence alanlarında her zevke hitap etmektedir. Konaklama birimlerine yakın mesafede çok çeşitli müzeler, galeriler, boş zaman aktiviteleri ve spor tesisleri bulunur. Kent özellikle öğrenciler için harika bir gece hayatı sunar.

Tren istasyonundan Edinburgh ve Londra'ya direk seferler bulunurken, Aberdeen havaalanı kenti İngiltere'nin ve Avrupa'nın diğer bölgelerine bağlamaktadır.

https://www.abdn.ac.uk/

Kabul Şartları

Aberdeen Üniversitesi’nde lisans derecesine kabul alabilmek için lise diploma notumuzun minimum 80% bandında olması gerekmektedir (başvurulan bölüme göre farklılık gösterebilmektedir). Ayrıca başvuru aşamasında Güvenli İngilizce Testi (SELT) olan IELTS Akademik – TOEFL veya PTE gerekmektedir. Bölümden bölüme farklılık gösteren İngilizce notu 6.0 – 6.5 bandında olmalıdır.  

Lakin akademik yeterliliği uygun olmayan öğrenciler Foundation Year olarak adlandırılan Hazırlık Senesi programlarına katılabilir. Bu programlar için başvuruda aranan IELTS UKVI Akademik notu olmaktadır. Foundation Year programı ile ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Exeter Üniversitesi’nde Yüksek Lisans derecesine kabul alabilmek için Lisans not ortalamanızın minimum 2.80 olması gerekmektedir. Burs başvurularında bulunacak öğrencilerin not ortalamalarının minimum 3.00 olması gerekmektedir. Ortalaması yetersiz bulunan öğrenciler Aberdeen Üniversitesi’nin Pre-Master hazırlık programlarına katılabilirler. Pre-Master programı ile ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

 

Öne Çıkan Programlar
Accountancy

Animal Behaviour    

Applied Sports Science    

Archaeology

Behavioural Biology    

Biochemistry    

Biological Sciences    

Biology    

Biomedical Sciences (Anatomy)

Biotechnology (Applied Molecular Biology)

Business Management    

Chemical Engineering

Chemistry    

Civil Engineering    

Computing and Music    

Computing Science    

Conservation Biology    

Counselling Skills        

Economics    

Economics and Finance    

Electrical and Electronic Engineering    

Engineering    

Engineering in Electronic and Software Engineering    

English    

English and Film & Visual Culture    

Environmental Chemistry    

Environmental Chemistry 

Environmental Science

Finance    

Genetics    
 
Geography

Geography and Geoscience    

Geology and Petroleum Geology    

Geology and Physics    

Geophysics

Geoscience    

Human Embryology and Developmental Biology

Immunology

Immunology and Pharmacology    BSc    
International Business

Law

Marine Biology    

Mathematics    

Mechanical Engineering

Medicine

Microbiology    

Molecular Biology    

Music    

Neuroscience with Psychology    

Oil and Gas Chemistry    

Petroleum Engineering    

Pharmacology

Philosophy    

Physics        

Physiology    

Plant and Soil Science    

Politics and International Relations

Psychology

Sociology

Theology

Zoology    
  

Konaklama

Aberdeen Üniversitesi kendi bünyesinde eğitim vermekte olduğu öğrencilerine bütçelerine ve tercihlerine göre yemekli ve yemeksiz olmak üzere farklı konaklama imkânı sunmaktadır. Bu olanaklar tek kişilik özel banyolu ve mutfaklı stüdyo dairelerden, paylaşımlı mutfaklı ve paylaşımlı banyolu yurt odalarına kadar değişiklik göstermektedir. Aberdeen Üniversitesi konaklama fiyatlandırması, haftalık £75’dan £200’a kadar varan fiyat aralığında seyretmektedir. Aberdeen Üniversitesi öğrencilere 2-3 taksite varan ödeme imkanları sunabilmektedir.

Ortak kullanım alanları haftalık temizlenmekte olup yurt binaları 7/24 güvenlik kameraları ve güvenlik görevlileri tarafından korunmaktadır. Konaklamaya internet-ısınma-su-elektrik giderleri dahildir