Queen Mary, University of London’a bağlı olan üçüncü büyük kolejdir. Üniversitenin merkezi Londra kentinin doğusunda yer alır. Kökleri 1785'e kadar uzanan bu üniversite prestijli Russell Grubu araştırma üniversitelerinin bir üyesidir. Queen Mary Üniversitesi 7,000’i uluslararası olan 20,000 öğrencisiyle tüm dünyada güçlü bir itibara sahiptir.

Queen Mary, dünyanın en büyük akademik sağlık bilimleri merkezine sahiptir. Barts Londra Tıp ve Diş Hekimliği Fakültesi'ndeki tıp eğitimi ve araştırmaları dünyaca tanınmıştır. Queen Mary Tıp Fakültesi’nde kardiyoloji, bulaşıcı hastalıklar, cerrahi ve diş hekimliği alanlarında özel programlar sunulmaktadır. Diş Hekimliği Fakültesi yakın zamanda son teknolojili yeni bir tesise taşınmıştır.

Queen Mary Üniversitesi, Sunday Times tarafından yapılan yeni mezun maaşları sıralamasında İngiltere üniversiteleri arasından 15. Seçilmiştir. Üniversitenin 6 mezunu Nobel Ödülü sahibidir.

Queen Mary, eğitim dönemi başlangıcından önce 5, 9 veya 13 hafta uzunluğunda İngilizce hazırlık programları sunar. İngilizce seviyelerini yükseltmek isteyen öğrenciler için yıl boyu devam eden destek dersleri de mevcuttur. Uluslararası öğrencilerin üniversiteyle, birbirleriyle ve kentle tanışması için havaalanı karşılama servisi ile başlayan uluslararası oryantasyon programı düzenlenmektedir.

Queen Mary'nin ana kampüsü Londra'nın doğu ucundaki Mile End'de bulunmaktadır. Öğretimin büyük bölümünün gerçekleştiği bu ana kampüs, aynı zamanda ana kütüphaneye ve birkaç öğrenci yurduna ev sahipliği yapmaktadır. Ana kampüse yakın olan Whitechapel Kampüsü, esas olarak bilimsel araştırma için kullanılmaktadır.

Doğu Londra, yalnızca diğer semtlerden daha ucuz olmasıyla değil aynı zamanda Shoreditch ve Brick Lane gibi popüler semtlere yakınlığıyla da öne çıkmaktadır. Londra, yüzyıllar boyu dünyanın dört bir yanından gelen kültürlerin geleneksel bir kaynaşma noktası işlevi görmüştür.

İngiltere'nin başkenti olan Londra, yaklaşık 8 milyon insana ev sahipliği yapmaktadır. Londra farklı diller ve kültürler ile karakterize olmuş çeşitli bölgelere sahiptir. Kentte yer alan 43 üniversitede eğitim alan 100,000' in üzerinde uluslararası öğrenci bulunmaktadır. Kent aynı zamanda dünyaca ünlü müzeleri, restoranları, parkları, kültürü ve gece hayatı ile yılda 15 milyon turist çekmektedir.

Başvuru Şartları

Queen Mary Üniversitesi’nde lisans derecesine kabul alabilmek için lise diploma notumuzun minimum 70-80 bandında olması gerekmektedir (başvurulan bölüme göre farklılık gösterebilmektedir). Ayrıca başvuru aşamasında Güvenli İngilizce Testi (SELT) olan IELTS Akademik – TOEFL veya PTE gerekmektedir. Bölümden bölüme farklılık gösteren İngilizce notu 6.0 – 6.5 bandında olmalıdır.

Lakin akademik yeterliliği uygun olmayan öğrenciler Foundation Year olarak adlandırılan Hazırlık Senesi programlarına katılabilir. Bu programlar için başvuruda aranan IELTS UKVI Akademik notu olmaktadır. Foundation Programları hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. 

Queen Mary Üniversitesi’nde Yüksek Lisans derecesine kabul alabilmek için Lisans not ortalamanızın minimum 2.80 olması gerekmektedir. Burs başvurularında bulunacak öğrencilerin not ortalamalarının minimum 3.20 olması gerekmektedir. Ortalaması yetersiz bulunan öğrenciler Queen Mary Üniversitesi’nin bilimsel hazırlık programlarına katılabilirler. Pre-master programları hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Öne Çıkan Bölümler

Business and Management

Economics and Finance

Drama

Global Shakespeare

History

Geopgraphy

Linguistics

Law

Politics and International Relations

Cancer Studies

Dentistry

Preventive Medicine

Biological and Chemical Sciences

Electronic Engineering

Computer Science

Bioengineering

Mathematical Sciences

Physics and Astronomy

Computational Biology

Genomic Health

Konaklama

Queen Mary Üniversitesi kendi bünyesinde eğitim vermekte olduğu öğrencilerine bütçelerine ve tercihlerine göre yemeksiz ve yemekli olmak üzere 15 farklı tip binada alternatif konaklama imkânı sunmaktadır. Bu olanaklar tek kişilik özel banyolu ve mutfaklı stüdyo dairelerden, paylaşımlı mutfaklı ve paylaşımlı banyolu yurt odalarına kadar değişiklik göstermektedir. Queen Mary Üniversitesi konaklama fiyatlandırması, haftalık £89’dan £289’a kadar varan fiyat aralığında seyretmektedir. Liverpool Üniversitesi öğrencilere 3 taksite varan ödeme imkanları sunabilmektedir.

Ortak kullanım alanları haftalık temizlenmekte olup yurt binaları 7/24 güvenlik kameraları ve güvenlik görevlileri tarafından korunmaktadır. Konaklamaya internet-ısınma-su-elektrik giderleri dahildir. Ayrıca Queen Mary Üniversitesi Shoreditch bölgesine yakın olduğundan dolayı öğrenci eğlenceleri ve festivalleri ile bilinir.