Kuzeydoğu İngiltere’nin en önemli okullarından biri olan Durham University 1832’de kurulmuştur. Durham Üniversitesi İngiltere’nin en eski 3. Okulu olarak bilinmektedir ve İngiltere’de paralı eğitimin verildiği ilk kurumlardan biri olarak anılmaktadır. Durham Üniversitesi ayrıca eğitim binası olarak kullandığı Durham Kalesi ile de UNESCO Dünya Mirasları Sitesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Bu site tarihi Cosin Kütüphanesini de içermektedir.

Durham Üniversitesi Russell Group Araştırma Grubuna bağlı işleyiş göstermektedir. Yaklaşık olarak 19.000 öğrenci kapasitesi bulunan Durham Üniversitesi özellikle hukuk, politika ve felsefe bölümleri İngiltere’de ciddi bir saygınlık kazanmıştır. Durham Üniversitesi mezunları kendilerine Latince Durham’lı anlamına gelen Dunelmensis lakabını takmaktadırlar ve bu durum İngiltere’de, özellikle akademide, saygınlık belirtisi olmaktadır.

Durham Şehri doğası, yeşil çevresi, Wear Nehri ile tam bir Kuzey harikasıdır. Eski zamanlardan kalma çeşitli mimari yapıları ve bahçeleri ile Durham senelerdir pek çok turistin de ilgisini çekmektedir. Şehrin aynı zamanda öğrenci dostu yapısı ve bütçe olarak uygun olması da pek çok uluslararası öğrenci tarafından seçilmesinde büyük rol oynamaktadır.

Durham Üniversitesi’nin İngiltere hükümetine sağladığı yetişmiş politikacı ve hukukçu sayısı haylice fazladır. Bunlardan en önemlileri Sir Richard Dannatt, Canterbury Başpiskoposu Justin Welby, Koloniler Ülke Sekreteri Henry Holland gibi isimlerdir.

Konaklama

Durham Üniversitesi kendi bünyesinde eğitim vermekte olduğu öğrencilerine bütçelerine ve tercihlerine göre 16 farklı konaklama imkânı sunmaktadır. Bu olanaklar tek kişilik özel banyolu ve mutfaklı stüdyo dairelerden, paylaşımlı mutfaklı ve paylaşımlı banyolu yurt odalarına kadar değişiklik göstermektedir. Ayrıca öğrenciler yemek planı seçimi yapabilmektedirler. Durham Üniversitesi konaklama fiyatlandırması, haftalık 70£’dan 210£’a kadar varan fiyat aralığında seyretmektedir. 2018 tarihi dahilinde Durham Üniversitesi öğrencilere 3 taksite varan ödeme imkanları sunabilmektedir. 

Ortak kullanım alanları haftalık temizlenmekte olup yurt binaları 7/24 güvenlik kameraları ve güvenlik görevlileri tarafından korunmaktadır. Konaklamaya internet-ısınma-su-elektrik giderleri dahildir

          

Öne Çıkan Bölümler

Anthropology

Social Sciences

Archaeology

Business

Education

Government and International Affairs

Geography

Law

Languages and Cultures

Music

Philosophy

Theology and Religion

Language Studies

Biosciences

Chemistry

Computer Sciences

Earth Sciences

Engineering

Mathematical Sciences

Physics

Psychology

Başvuru Şartları

Durham Üniversitesi’nde lisans derecesine kabul alabilmek için A Level – IB veya SAT skorlarınızın yüksek olması gerekmektedir. Durham Üniversitesi standart lise diploması ile lisans derecesine kabul vermemektedir. Ayrıca başvuru aşamasında Güvenli İngilizce Testi (SELT) olan IELTS Akademik gerekmektedir. Bölümden bölüme farklılık gösteren İngilizce notu 6.5 – 7.0 bandında olmalıdır.

Lakin akademik yeterliliği uygun olmayan öğrenciler Foundation Year olarak adlandırılan Hazırlık Senesi programlarına katılabilir. Bu programlar için başvuruda aranan IELTS UKVI Akademik notu olmaktadır. Foundation programı hakkında detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız. 

Durham Üniversitesi’nde Yüksek Lisans derecesine kabul alabilmek için Lisans not ortalamanızın minimum 3.00 olması gerekmektedir. Burs başvurularında bulunacak öğrencilerin not ortalamalarının minimum 3.50 olması gerekmektedir. Durham Üniversitesi yüksek lisans başvurularında bazı bölümler Skype görüşmesi veya ekstra başvuru belgeleri isteyebilmektedir. Detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.