The University of Bristol, dünyanın seçkin üniversiteleri arasındaki en nüfuzlu okullarındanbiridir. Bristol şehrinin kalbinde yer alan okul, Russell Group tarafından seçilmiş, araştırma alanında lider olan 24 okuldan biridir. Dünyanın en iyi 29. üniversitesidir. Bristol Üniversitesi aynı zamanda, ülkenin en yüksek mezuniyet sonrası işe yerleşme oranına, en düşük eğitimi yarıda bırakma oranına sahiptir.

Bristol Üniversitesi, İngiltere’nin 6 büyük endüstri şehrine kurulmuş olan orijinal Red Brick (Kırmızı Tuğla) üniversitelerinden biridir ve Birleşik Krallık’ın en iyi okul listelerinin hepsinde ilk 25 içindeki yerini her zaman korur. Bristol, diğer İngiltere üniversitelerine göre daha fazla başvuru alır. Öğrencilerin %86’sının ilk ya da ikinci tercihidir.

100’den fazla ülkeden gelen, yaklaşık 20,000 öğrenci, The University of Bristol’ın İngiltere içindeki programlarında eğitim alabileceği gibi yurt dışındaki bir yıllık eğitimlerden de yararlanabilir. Uluslararası
Bristol Havaalanı, şehir merkezinden 20 dakika uzaklıktadır. Trenle Londra’ya ulaşmak ise Heathrow, Gatwick and Stansted’den yapacağınız aktarmalarla 90 dakika alacaktır.

The University of Bristol, şehrin yoğun bir bölgesindedir. Bir kampüs üniversitesi olmamasına rağmen fakülte ve binaların çoğu birbirine birkaç dakikalık yürüme mesafesindedir. Güneybatı sahil bölgesindeki popüler tatil yerlerinden the Costwold ve Galler’e kolay ulaşım imkanı vardır. Hükümet tarafından “Kültür Merkezi” olarak kabul edilen Bristol, 400.000’den fazla nüfusuyla yoğun ve canlı bir şehirdir. Bölgenin önde gelen eğitim, iş ve kültür merkezleri burada bulunur. Öğrenciler şehrin mükemmel yaşam standartlarının tadını çıkarır. Bristol aynı zamanda, the FDI Magazine’in 2012-13 yılı ödüllerinde “Geleceğin En İyi Küçük Şehri Ödülü” ’ne layık görülmüştür.

Bristol’ün modern tesisleri, geniş toplu taşıma ağıyla birbirine bağlıdır. Uluslararası Bristol Havaalanı’na ulaşmak okul shuttle’ları veya taksiyle 20 dakika, trenle Londra’ya ulaşmak ise sadece 90 dakika zaman alır.

https://bristol.ac.uk/

Öne Çıkan Programlar

Archaeology and Anthropology

Film and Television

Music 

Philosophy

Theatre

Classics & Ancient History

English

History

Art

Religion and Theology

Languages

Computer Science

Electrical and Electronics Engineering

Engineering Mathematics

Aerospace Engineering

Civil Engineering

Mechanical Engineering

Nuclear Engineering

Biochemistry

Cellular and Molecular Medicine

Physiology, Pharmacology, Neuroscience

Transfusion and Transplantation

Biological Sciences

Chemistry

Physics

Mathematics

Veterinary Sciences

Dental Sciences

Clinical Sciences

Law

Economics

Finance
 

Başvuru Şartları

Bristol Üniversitesi’nde lisans derecesine kabul alabilmek için A Level – IB veya SAT skorlarınızın yüksek olması gerekmektedir. Bristol Üniversitesi standart lise diploması ile lisans derecesine kabul vermemektedir. Ayrıca başvuru aşamasında Güvenli İngilizce Testi (SELT) olan IELTS Akademik gerekmektedir. Bölümden bölüme farklılık gösteren İngilizce notu 6.5 – 7.0 bandında olmalıdır.

Lakin akademik yeterliliği uygun olmayan öğrenciler Foundation Year olarak adlandırılan Hazırlık Senesi programlarına katılabilir. Bu programlar için başvuruda aranan IELTS UKVI Akademik notu olmaktadır. Foundation programı hakkında detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Bristol Üniversitesi’nde Yüksek Lisans derecesine kabul alabilmek için Lisans not ortalamanızın minimum 2.80 olması gerekmektedir. Burs başvurularında bulunacak öğrencilerin not ortalamalarının minimum 3.50 olması gerekmektedir. Ortalaması yetersiz bulunan öğrenciler Brisol Üniversitesi’nin bilimsel hazırlık programlarına katılabilirler. Pre-master programları hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Konaklama

Bristol Üniversitesi kendi bünyesinde eğitim vermekte olduğu öğrencilerine bütçelerine ve tercihlerine göre stüdyo, en-suite, ve standart olmak üzere 9 farklı binada alternatif konaklama imkânı sunmaktadır. Bu olanaklar tek kişilik özel banyolu ve mutfaklı stüdyo dairelerden, paylaşımlı mutfaklı ve paylaşımlı banyolu yurt odalarına kadar değişiklik göstermektedir. Bristol Üniversitesi konaklama fiyatlandırması, haftalık £81’dan £278’a kadar varan fiyat aralığında seyretmektedir. Bristol Üniversitesi öğrencilere 3 taksite varan ödeme imkanları sunabilmektedir.

Ortak kullanım alanları haftalık temizlenmekte olup yurt binaları 7/24 güvenlik kameraları ve güvenlik görevlileri tarafından korunmaktadır. Konaklamaya internet-ısınma-su-elektrik giderleri dahildir.