Newcastle Üniversitesi 1963'te üniversite statüsüne sahip olmuştur. Günümüzde 4.000'i uluslararası olmak üzere 20.000’den fazla kayıtlı öğrencisi bulunmaktadır. Üniversite, İngiltere'nin kuzey doğusunda konumlanmıştır ve prestijli araştırma yoğun üniversitelerden oluşan Russell Grubunun üyesidir.

Newcastle Üniversitesi dünya çapındaki üniversitelerin en iyi % 1'lik diliminde yer almaktadır. Üniversite %91 genel memnuniyet oranıyla ülkedeki en yüksek puanlara sahip üniversiteler arasındadır. Üniversite bu ölçekte, İngiltere genelinde 6. sırada yer almaktadır. 2013/14 Mezuniyet Hedefleri anketi, Newcastle Üniversitesi mezunlarının % 94'ünün mezun olduktan sonraki altı ayda istihdam edildiğini veya yüksek öğretime devam ettiklerini göstermiştir.

Newcastle Üniversitesi’nin köklerini oluşturan Tıp ve Cerrahi Fakültesi günümüzde de üniversitenin en güçlü olduğu alanlardan biridir. Durham Üniversitesi ile partnerliğini sürdüren tıp fakültesi, tıp eğitimindeki en iyi uygulamaları göstermek için ulusal bir merkez olarak seçilmiştir. Kanser araştırma tesisleri ülkenin en iyilerinden birisidir. Newcastle Üniversitesi, İngiltere'deki hastane ve laboratuar bazlı programlarda ilk 5’te yer almaktadır.

Eylül 2015'te açılan Newcastle Üniversitesi Londra Kampüsü, öğrencilere eğitimlerini Londra’da tamamlayıp Newcastle Üniversitesi'nden kalite odaklı bir diploma alma imkânı sunuyor. Mevcut programlar; Finans, İşletme ve Pazarlama ile ilgili lisans dereceleri ve yüksek lisans bölümlerinin yanı sıra, doğrudan eğitime başlamak için gerekli niteliklere sahip olmayan öğrencilerin tercih edebilecekleri pathway programlarını da içermektedir.

2014 Araştırma Mükemmellik Çerçevesinde Newcastle Üniversitesi, İngiltere genelinde 16'ncı sırada yer alarak 2008'den itibaren sıralamasını yükseltmektedir. Üniversitenin araştırmalarının büyük bir kısmı, ‘dünya lideri’ veya ‘uluslararası düzeyde mükemmel’ olarak sınıflandırılmıştır.

Londra'nın 544 km kuzeyindeki Newcastle, kuzey doğu İngiltere’nin başkenti olarak kabul edilmektedir. Canlı, kompakt, kozmopolit ve öğrenci dostu olan bu şehir Tyne Nehri kıyısında yer almaktadır. Dünya standartlarındaki kültürü, canlı gece hayatı, büyüleyici geçmişi, harika alışveriş imkanları ve güzel mimarisi ile ünlüdür.

Muhteşem doğa ve sahil manzarası, tepeler, göller, kaleler ve güzel kıyı şeritleri şehre kolay ulaşım mesafesindedir. Durham, York ve Edinburgh tarihi şehirleri tren veya otobüs ile kolayca ulaşılabilir, Londra ise sadece üç saatlik bir tren yolculuğu mesafesindedir. Newcastle Havalimanı’ndan Paris, Barselona ve Amsterdam gibi büyük şehirlerin yanı sıra Dubai'ye günlük olarak seferler yapılmaktadır.

http://www.ncl.ac.uk/

Öne Çıkan Bölümler

Architecture – Planning and Landscape

Arts and Cultures

Business and Finance

Education

Language Sciences

Communication Sciences

English Literature

Language and Linguistics

Geography

Politics

Sociology

History, Classics and Archaeology

Law

Modern Languages

Biomedical Sciences

Dental Sciences

Medical Education

Pharmacy

Psychology

Computing Sciences

Engineering

Mathematics, Statistics and Physics

Natural and Environmental Sciences

Başvuru Belgeleri

Newcastle Üniversitesi’nde lisans derecesine kabul alabilmek için lise diploma notumuzun minimum 70-80 bandında olması gerekmektedir (başvurulan bölüme göre farklılık gösterebilmektedir). Ayrıca başvuru aşamasında Güvenli İngilizce Testi (SELT) olan IELTS Akademik – TOEFL veya PTE gerekmektedir. Bölümden bölüme farklılık gösteren İngilizce notu 6.0 – 6.5 bandında olmalıdır.

Lakin akademik yeterliliği uygun olmayan öğrenciler Foundation Year olarak adlandırılan Hazırlık Senesi programlarına katılabilir. Bu programlar için başvuruda aranan IELTS UKVI Akademik notu olmaktadır. Foundation Programları hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. 

Newcastle Üniversitesi’nde Yüksek Lisans derecesine kabul alabilmek için Lisans not ortalamanızın minimum 2.60 olması gerekmektedir. Burs başvurularında bulunacak öğrencilerin not ortalamalarının minimum 3.00 olması gerekmektedir. Ortalaması yetersiz bulunan öğrenciler Newcastle Üniversitesi’nin bilimsel hazırlık programlarına katılabilirler. Pre-master programları hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Konaklama

Newcastle Üniversitesi kendi bünyesinde eğitim vermekte olduğu öğrencilerine bütçelerine ve tercihlerine göre 7 birbirinden farklı binada konaklama imkânı sunmaktadır. Bu olanaklar tek kişilik özel banyolu ve mutfaklı stüdyo dairelerden, paylaşımlı mutfaklı ve paylaşımlı banyolu yurt odalarına kadar değişiklik göstermektedir. Newcastle Üniversitesi konaklama fiyatlandırması, haftalık £70’dan £140’a kadar varan fiyat aralığında seyretmektedir. Newcastle Üniversitesi öğrencilere 3 taksite varan ödeme imkanları sunabilmektedir.

Ortak kullanım alanları haftalık temizlenmekte olup yurt binaları 7/24 güvenlik kameraları ve güvenlik görevlileri tarafından korunmaktadır. Konaklamaya internet-ısınma-su-elektrik giderleri dahildir. Newcastle Universitesi ayrıca özel kiralık daireler bulma ve aileler için daire bulma konusunda da yardımcı olmaktadır.