Brunel Üniversitesi Londra’nın büyük araştırma üniversitelerinden biri olmakla beraber 1966 yılında adını İngiltere’nin ünlü mühendislerinden Isambard Kingdom Brunel’den almıştır. İsim babasının da mesleği olan mühendislik, Brunel’de en önemli araştırma kaynaklarından biridir. 13.000 öğrenci, 3.000 öğretim görevlisi ve 280 milyon pound’luk araştırma bütçesiyle, Brunel Üniversitesi Londra’da büyük istihdam kaynaklarından ve ekonomik yapılanma enstitülerinden birisidir.

Londra’nın Uxbridge bölgesinde yer alan Brunel Üniversitesi şehir merkezine kolay ulaşım hatlarıyla öğrenciler tarafından tercih edilen bir okul olmaktadır. Londra’da bulunmasına rağmen öğrenciler için bütçe açısından uygun yapısı, konaklama imkanları dahilinde pek çok yabancı öğrenci bu okulda okumayı tercih etmektedir.

Brunel Üniversitesi mimari yapısıyla dünyada pek çok otorite tarafından beğenilmiştir. Stanley Kubrick’in ünlü filmi, “Otomatik Portakal” Brunel Kampüs’ünde çekilmiştir ve ayrıca “Plate Glass University”’lerden biri olan Brunel Üniversitesi, İngiltere mimari yapısına modernizm anlayışı ile yenilikler getirmiştir.

Brunel Üniversitesi 2019 senesinde QS Rankings raporlarına göre dünyanın en iyi 332. Üniversitesi seçilmiştir. Brunel’de yapılan akademik araştırmaların %90’ı RAE standartlarında uluslararası kalitede çıkmıştır. 2014 yılından bu yana kanser genetiği alanında yapılan akademik araştırmalar dünya’da genetik bilimine ve onkolojik araştırmalara büyük katkı sağlamıştır.

Brunel Üniversitesi’nin kendine ait spor salonu, SPA tesisi, koşu parkuru, tıbbi ve profesyonel eğitim binası, ve rekreasyon alanı bulunmaktadır.

Konaklama

Brunel Üniversitesi kendi bünyesinde eğitim vermekte olduğu öğrencilerine bütçelerine ve tercihlerine göre kampüs içi ve kampüs dışı olmak üzere 7 farklı öğrenci binasında alternatif konaklama imkânı sunmaktadır. Bu olanaklar tek kişilik özel banyolu ve mutfaklı stüdyo dairelerden, paylaşımlı mutfaklı ve paylaşımlı banyolu yurt odalarına kadar değişiklik göstermektedir. Brunel Üniversitesi konaklama fiyatlandırması, haftalık £81’dan £240’a kadar varan fiyat aralığında seyretmektedir. Brunel Üniversitesi öğrencilere 3 taksite varan ödeme imkanları sunabilmektedir.

Ortak kullanım alanları haftalık temizlenmekte olup yurt binaları 7/24 güvenlik kameraları ve güvenlik görevlileri tarafından korunmaktadır. Konaklamaya internet-ısınma-su-elektrik giderleri dahildir. Ayrıca bir güney sahili üniversitesi olan Brunel Üniversitesi, keyifli bir manzaraya sahiptir.

Başvuru Şartları

Brunel Üniversitesi’nde lisans derecesine kabul alabilmek için lise diploma notumuzun minimum 65-70 bandında olması gerekmektedir (başvurulan bölüme göre farklılık gösterebilmektedir). Ayrıca başvuru aşamasında Güvenli İngilizce Testi (SELT) olan IELTS Akademik – TOEFL veya PTE gerekmektedir. Bölümden bölüme farklılık gösteren İngilizce notu 6.0 – 6.5 bandında olmalıdır. Brunel Üniversitesi bazı Türk üniversitelerinde %100 İngilizce eğitim almış olan öğrencilerden IELTS skoru istememektedir.

Lakin akademik yeterliliği uygun olmayan öğrenciler Foundation Year olarak adlandırılan Hazırlık Senesi programlarına katılabilir. Bu programlar için başvuruda aranan IELTS UKVI Akademik notu olmaktadır. Foundation Programları hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Brunel Üniversitesi’nde Yüksek Lisans derecesine kabul alabilmek için Lisans not ortalamanızın minimum 2.50 olması gerekmektedir. Burs başvurularında bulunacak öğrencilerin not ortalamalarının minimum 3.00 olması gerekmektedir. Ortalaması yetersiz bulunan öğrenciler Brunel Üniversitesi’nin bilimsel hazırlık programlarına katılabilirler. Pre-master programları hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Öne Çıkan Programlar

Computer Science

Design

Electronic and Electrical Engineering

Mathematics

Mechanical, Aerospace and Civil Engineering

Business

Law

Economics and Finance

Life Sciences

Clinical Sciences

Psychology

Renewable Energy and Smart Grids

Material Sciences

Environmental and Health Sciences