Adını Litvanya’nın başkentinden alan dünyanın en iyi 488. Üniversitesi, Vilnius, Kuzey Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biridir. 1579’da Litvanya’da kurulan Vilnius Üniversitesi aynı zamanda Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) ve Baltık Üniversiteler Rektörlüğü Konferans’ı üyesidir.

Bünyesinde İngilizce, Rusça ve Litvanca eğitim vermekte olan Vilnius Üniversitesi; lisans düzeyinde 17, yüksek lisans düzeyinde 48 farklı programa sahiptir. Eğitim süresi lisans’ta 3.5 yıldan 6 yıla kadar, yüksek lisansta ise 1.5 yıldan 2.5 yıla kadar program bazında değişiklik göstermektedir. Okul ücretlerinin uygunluğu ile kaliteli eğitimin birleştiği Vilnius Üniversitesi’nde yıllık okul masrafları 2500€’dan 10.000€’a ulaşabilmektedir.

Okul kapasitesinde toplamda 2890 akademisyene sahip olan ve yaklaşık 20.000 öğrenciye eğitim vermekte olan Vilnius Üniversitesi özellikle Bilgi Sistemleri ve Siber Güvenlik, Finansal Teknolojiler ve İşletme Yönetimi alanlarında dünyada tanınan üniversitelerden biridir.

Litvanya’nın coğrafik konumundan dolayı, Vilnius’ten komşu ülkeler olan Letonya, Belarus, ve Polonya’ya ulaşım oldukça rahat ve ucuzdur. Aynı zamanda Litvanya’da ün kazanmış olan havayolu şirketi Ryan Air ile Avrupa’nın herhangi bir noktasına çok uygun rakamla ulaşım sağlanabilmektedir. Öğrenci dostu toplumu ve multi-kültürel yapısı ile Litvanya pek çok Türk öğrencinin eğitim için gittiği ülkelerden birisi olmaktadır.

https://www.vu.lt/en/

Öne çıkan programlar

Art Management

International Project Management

Biochemistry

Life and Chemical Physics

Biophysics

MBA

Business Informatics

Computer Modelling

Mathematics

Medicine

Molecular Biotechnology

Economic Analysis

Neurobiology

English Studies

Pharmaceutical Chemistry

Electronics and Telecommunication Technologies

Pedagogy of Music

Smart Manufacturing Engineering

Informatics

Social Work

Genetics
 

Kabul Şartları

Vilnius Üniversitesi’nde lisans derecesine kabul alabilmek için lise mezunu olmanız gerekmektedir ve en az 60/100 ortalama ile derece almış olmanız gerekmektedir. Ayrıca başvuru aşamasında Güvenli İngilizce Testi (SELT) olan IELTS Akademik gerekmektedir. Akademik IELTS skorunuzun en az Overall 5.5 olması gerekmektedir.

Lakin akademik yeterliliği uygun olmayan öğrenciler Hazırlık Senesi programlarına katılabilir. Bu programlar için başvuruların Ocak ayından önce yapılması gerekmektedir. 

Vilnius Üniversitesi’nde Yüksek Lisans derecesine kabul alabilmek için Lisans not ortalamanızın minimum 2.20 olması gerekmektedir. Burs başvurularında bulunacak öğrencilerin not ortalamalarının minimum 3.00 olması gerekmektedir. Vilnius Üniversitesi yüksek lisans başvurularında bazı bölümler Skype görüşmesi veya ekstra başvuru belgeleri isteyebilmektedir. Detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
 

Konaklama

Vilnius Üniversitesi kendi bünyesinde eğitim vermekte olduğu öğrencilerine bütçelerine ve tercihlerine göre farklı konaklama imkânları sunmaktadır. Bu olanaklar tek kişilik özel banyolu ve mutfaklı stüdyo dairelerden, paylaşımlı mutfaklı ve paylaşımlı banyolu yurt odalarına kadar değişiklik göstermektedir. Vilnius Üniversitesi konaklama fiyatlandırması, haftalık 21€’dan 100€’a kadar varan fiyat aralığında seyretmektedir. 

Ortak kullanım alanları haftalık temizlenmekte olup yurt binaları 7/24 güvenlik kameraları ve güvenlik görevlileri tarafından korunmaktadır. Konaklamaya internet-ısınma-su-elektrik giderleri dahildir.